T95/FV4201 Chieftain

Aktualizováno: 19. 11. 2020

Těžký tank Chieftain je poměrně nové odměnové vozidlo, které do hry přišlo společně s klanovou kampaní jako jedna z odměn. V porovnání s ostatními stroji Chieftain vyniká svým skvělým kanónem, pancéřováním i v celku slušnou mobilitou.

FV4201 Chieftain

Něco málo z historie


Stroj Centurion byl velice známý díky svým vlastnostem a výbornému kanónu. Po 20 let byl Centurion adekvátní zbraní proti jakýmkoliv tankům jiných národů. Avšak rychlý sovětský vývoj nových strojů způsobil obavy a byl tedy spuštěn projekt, který měl za cíl sestrojit nový MBT pro potřeby studené války.


Chieftain započal svou cestu již kolem roku 1950, kdy stroj Centurion nebyl viděn jako adekvátní zbraň proti sovětským strojům IS-3 vyzbrojeným kanónem ráže 122 mm. Jako odpověď měl posloužit stroj Conqueror vyzbrojený novým kanónem ráže 120 mm, avšak Conqueror jako takový selhával po stránce mobility. Dalším krokem tedy měl být mobilní stroj se silným kanónem.


Práce započaly v roce 1958 a první prototyp byl sestrojen v roce 1959. Stroj byl vybaven novým kanónem L11 ráže 120 mm, sklopeným pancéřováním schopným odolávat palbě sovětských kanónů a novým motorem. Bylo vyrobeno celkem 7 prototypů a dokonce byla zahájena předprodukce v počtu 40 kusů od roku 1961 do roku 1963. V roce 1963 byl stroj oficiálně zařazen do výzbroje a označen jako Chieftain Mark V MBT.

Leopard 1 a FV4201 Chieftain

Vyjma několika málo detailů byl stroj úplně nový od podvozku po věž. Tento koncept navíc obsahoval spoustu novinek, jako například věž bez mantletu kanónu. Samotná věž byla sklopená a uvnitř prostorná.


Zatímco zvenku byly umístěny odpalovače kouřových granátů a infračervený vyhledávací světlomet, vzadu se nacházely náhradní díly. V roce 1966 byly dodatečně namontovány i skladovací prostory nad kryty pásů, které sloužily i jako částečná ochrana pásů.