top of page

Strv 103B

Aktualizováno: 19. 11. 2020

Lehký stíhač tanků Strv 103B zakončuje linii švédských stíhačů tanků, které jsou vyzbrojeny silnými kanóny, disponují výbornou mobilitou a také zvláštní mechanikou nazývanou Siege mód. Právě kvůli této mechanice dává mnoho hráčů přesnost standardním stíhačům tanků. 

Strv 103

Něco málo z historie


V polovině 50. let tvořily hlavní tankovou výzbroj Švédska britské tanky Centurion, které byly upraveny a přejmenovány na Stridsvagn 81-104. Někteří konstruktéři však zastávali názor, že by Švédsko mělo mít své vlastní tanky.


Společnosti Konsorcium Landsverk, Volvo a Bofors navrhly konstrukci vozidla, které mělo být vybaveno kanónem ráže 155 mm s hladkým vývrtem umístěným v oscilační věži. Tento návrh byl však zamítnut z důvodu vysoké ceny. 


Mezitím Sven Berge (,,švédská zbraňová správa”) navrhl model Alternative-S, který byl založen na co nejnižší siluetě. Absence věže a sklápění kanónu byla vyřešena zajímavým způsobem. 


Berge přišel s myšlenkou plně automatizovaného zavěšení propojeného s plně automatickou převodovkou. Po předložení návrhu byla společnost Bofors požádána, zda by postavila prototyp podvozku a pohonného ústrojí. Tento prototyp byl následně úspěšně otestován. 


V roce 1958 přišla objednávka na první dva prototypy, které byly dokončeny v roce 1961. Armáda mezitím objednala prvních 10 ks. Po několika úpravách byl stroj uveden do provozu pod názvem Stridsvagn 103. V letech 1967-71 bylo následně dodáno 290 strojů. 

Strv 103

Stridsvagn 103 měl být obranným tankem proti stále větší hrozbě Sovětského svazu. Jeho design se k tomuto účelu a švédské členité krajině skvěle hodil. 


Kanón Bofors ráže 105 mm byl pevně připevněn k podvozku. To znamenalo, že řidič mohl být zároveň i střelcem, jelikož se kanón natáčel tam, kam se natáčelo vozidlo. Kanón byl zaměřován pomocí již zmíněného hydropneumatického podvozku a automatické převodovky. 


Díky tomu byla také získána extrémně nízká silueta vozidla. Kvůli tomuto řešení však nebyla střelba za jízdy možná, což nebylo považováno za velkou nevýhodu. Automatický nabiják byl schopný podávat až 15 nábojů za minutu. 

Strv 103

K pohonu byla použita kombinace vznětového motoru a plynové turbíny značky Boeing. Převodovka disponovala dvěma rychlostními stupni vpřed a dvěma vzad. Díky tomu bylo možné dosáhnout maximální rychlosti zhruba 50 km/h v obou směrech. Pro couvání bylo zapotřebí druhého řidiče.


Po zhruba 30 minutách přípravy se Strv 103 také mohl stát obojživelným vozidlem. 


V roce 1997 byl Stridsvagn 103 vyřazen ze služby, aniž by se účastnil nějakého konfliktu. 


Ve hře


Švédské stíhače tanků se ve hře WoT nachází už několik let a za tu dobu se ozvalo mnoho hráčů s názorem, že by tato vozidla měla být nerfnuta. Problém je ovšem v tom, že Strv 103B není statisticky v rukou běžných hráčů tak silné, aby byly jeho statistiky nadprůměrné a vozidlo muselo být nerfnuto. 


Strv 103B disponuje dvěma režimy. V přepravním režimu je stroj vysoce mobilní, přičemž efektivní střelba není možná. V palebném režimu je vozidlo jen minimálně mobilní, avšak palebná síla je několikanásobně navýšena. 


Čas přepínání do palebného režimu činí 2 s a do cestovního režimu 1,3 s. 


Výzbroj

Kanón ráže 105 mm má při použití palebného režimu opravdu excelentní vlastnosti. Rychlé základní APCR disponuje 308 mm průbojností a 390 alfa poškozením, lepší APCR až 350 mm průbojností a HE 53 mm průbojností a 480 alfa poškozením. Přesnost 0,25 a čas zaměření 1 s jsou opravdu excelentní vlastnosti kanónu.


Deprese kanónu činí skvělých -11° a elevace +11° . Extrémní základní DPM 3 486 bezpečně pokrývá 50 ks munice, které se mi podařilo vystřílet pouze v jediné bitvě za celou dobu mého hraní Strv 103B. 


Pancéřování

I když je pancéřování jako takové až neuvěřitelně tenké, je sklopené pod opravdu extrémním úhlem. Díky tomu se všechny kinetické granáty, které nemají ráži 3x větší než je tloušťka pancéřování jednoduše odrazí. Nejmenší ráže kanónu, která je schopná toto pancéřování prostřelit je 122 mm a to ještě ne do všech míst. 


Munice typu HEAT, na kterou se tato mechanika tří ráží nevztahuje by byla schopná toto pancéřování prostřelit. Proto je Strv 103B vybaven představným pancéřováním, které dokáže efektivně zastavit všechny munice typu HEAT.


Boční a zadní pancéřování nezastaví žádné dopadající granáty, pouze pásy sem tam nějaký granát pohltí. Na střeše se navíc nachází poměrně velká velitelská kopule, která je průstřelná dokonce i HE municí. 


Mobilita

Při použití cestovního režimu je Strv 103B až neuvěřitelně mobilní. Motor o výkonu 730 koní dokáže stroj vyhnat až na maximální rychlost 50 km/h. Díky atypické konstrukci je stroj schopen při couvání vyvinout rychlost až 45 km/h. 


Při použití palebného režimu jsou maximální rychlosti v obou směrech omezené na 10 km/h. Na druhou stranu je stroj v tomto režimu extrémně otočný, proto je jedinou možností, jak se mu dostat do zad sestřelení pásu. 


Vybavení

Strv 103B bych doporučil vybavit Vylepšenou ventilací, Hydraulickým nabijákem a Binokulárním dalekohledem. Stroj disponuje nadprůměrnou hodnotou maskování již v základu, proto bych nedoporučoval montování Maskovací sítě.

Strv 103B v mé konfiguraci

Posádka

Na posádce bych vycvičil schopnosti Šestý smysl, Bratři ve zbrani, Opravy, Maskování, Ostříží zrak, Prostorová představivost, Preventivní údržba a Zoufalství.


Doplňky

Šance na zápal činí pouhých 10 %, proto bych se nebál použití jídla v kombinaci s hašením za bony. Jídlem bude navíc podpořen základní dohled slabých 360 m. 

Porovnání Strv 103B pouze se 100% posádkou nalevo a v mé konfiguraci napravo
Porovnání Strv 103B pouze se 100% posádkou nalevo a v mé konfiguraci napravo

Závěr


Pokud Strv 103B hráči sedne, tak se jedná o neskutečně výkonný stroj. Jeho extrémně výkonný kanón, slušné pancéřování a dobrá mobilita stroj předurčuje k bojům na otevřených mapách s možností rychlých přesunů. Díky výbornému maskování a mobilitě je Strv 103B v některých situacích schopen zastoupit roli pasivního průzkumníka.


Jedinou nevýhodou je čas přepínání mezi jednotlivými režimy. V tomto časovém úseku je vozidlo zcela bezbranné.


Zdroje:

http://www.tanks-encyclopedia.com/coldwar/Sweden/Strv-103.php

https://1url.cz/ZMxAB

https://1url.cz/5MxAG

426 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Type 5 Heavy

Grille 15

Objekt 705A

bottom of page