Objekt 252U

Objekt 252U proslul především díky svému silnému pancéřování, palebné síle a jeho celkové robustnosti. Avšak je stále tak "OP", jak se o něm v minulosti tvrdilo?


Něco málo z historie


I když byl IS-6 (Objekt 252 a Objekt 253) papírově lepší, než-li jakékoliv německé vozidlo té doby, na svého konkurenta IS-4 jednoduše nestačil kvůli řadě mechanických problémů.


Projekt IS-6 byl ukončen v roce 1945 a v roce 1946 vstoupil do služby nový sovětský těžký tank IS-4.


Přesto se sovětští inženýři ještě naposledy pokusili zachránit projekt IS-6 a svůj těžký tank vylepšili.


Tato upravená verze Objektu 252 z listopadu 1944 nebyla nikdy oficiálně pojmenována. Moderní historici tuto verzi nazvali Objekt 252U, přičemž U vychází ze slova улучшенный (uluchshennyy), což v překladu znamená "zesílený, vylepšený".

Nákresy Objektu 252U

I když byl IS-6 jako takový slepou uličkou, jeho vylepšená verze znamenala zlom pro budoucí vývoj a konstrukce těžkých tanků.


Konstrukce Objektu 252U byla podobná konstrukci standardního Objektu 252. Byla použita stejná velká ocelová pojezdová kola, torzní tyče a vlastně i motor a zadní část trupu byla nedotčená.


Zajímavostí je, že rané návrhy IS-6 počítaly s použitím zaobleného čelního pancéřování (podobné tomu na Objektu 279). Vyrobené prototypy IS-6 však měly trup svařovaný z šikmých plátů. Toto řešení bylo totiž levnější a jednodušší, než-li velký odlitek.


Objekt 252U však šel ještě dále a tyto šikmé pláty přepracoval do tvaru štiky. Toto řešení navržené inženýry V. I. Takarovem a G. N. Moskvinem bylo velice efektivní a bylo využito při pozdějších pracích na projektu Objekt 257.


Objekt 252U obdržel také nový kanón BL-13 ráže 122 mm. Tento kanón byl kombinací kanónů D-25T a BL-9 ráže 122 mm.


Prostor posádky byl téměř identický s tím v IS-6. Jelikož byl v případě Objektu 252U kladen velký důraz na ochranu, bylo obětováno pohodlí posádky a ergonomie. Kvůli sklonu pancéřových desek trupu bylo skladování munice obtížné a celkově život posádky velice nepohodlný.

Nákres Objektu 252U

I přes mnohá vylepšení Objekt 252U neopustil nákresy a osud IS-6 byl znovu a naposledy zpečetěn. I přes tento neúspěch odkaz těžkého tanku IS-6 žil dál v jiných strojích.


Design IS-6 sloužil jako předloha pro Objekt 257, ze kterého nakonec vzešel těžký tank IS-7. Ještě důležitější je fakt, že to byl jeden z prvních sovětských těžkých tanků, které zavedly design štiky, který byl implementován u většiny sovětských těžkých tanků až do jejich konce.


Ve hře


Objekt 252U/Defender je ve hře již nějaký ten pátek a spousta hráčů si uvědomila, že není tak silný, jako kdysi býval.


Po jeho příchodu se strhla lavina kritiky, jak je tento stroj příliš silný na 8. tier a často býval přirovnáván spíše k tier 9-10 těžkým tankům.


Čas ovšem plynul a v současné době, je zřejmé, že Defender již není tou bestií, kterou býval.


Co na to Mikecase?

https://www.youtube.com/watch?v=IrXaUzVF2Do&ab_channel=MikeCaseCZ


Výzbroj

Kanón ráže 122 mm je v dnešní době možná i lehce podprůměrný. Základní AP disponuje 225 mm průbojností a 440 alfa poškozením, lepší APCR 265 mm průbojností a HE 68 mm průbojností a 530 alfa poškozením. K těmto spíše průměrným hodnotám musíme přičíst velice podprůměrný čas zaměření 3,07 s a přesnost 0,42.


Deprese kanónu činí -6° a elevace +20°. Otřesné základní DPM 1836 bezpečně pokrývá 30 ks munice.


Pancéřování

Co se týče pancéřování, Defender stále umí překvapit. Při použití průměrné základní munice tieru 8 je šance na průstřel vany 50/50. S vrchními pláty mívají problém i tier 10 těžké tanky s opravdu silnou lepší municí. Defender je navíc velice efektivní při použití taktiky sidescrap.