M48A5 Patton

Ikonický americký střední tank M48A5 Patton je přímým hulldown konkurentem britskému Centurionu Action X. Díky mnoha společným vlastnostem jsou tyto stroje často porovnávané a diskutované.

Který z nich je tedy lepší?

M48A5 Patton

Něco málo z historie


Třetí stroj v řadě pojmenovaný po americkém generálovi George S. Pattonovi byl opravdovým a radikální nástupcem. Zatímco M47 Patton byl spíše dočasná výpomoc, M48 Patton byl plný nových technologií od nové věže, podvozku, motoru a mnoha dalších zlepšení. Po zařazení M48 do výzbroje americké armády začaly být stroje předcházející tomuto stroji ve velké míře prodávány a nahrazovány právě strojem M48. 


Vše začalo v roce 1951, kdy už i na rýsovacích prknech bylo jasné, že stroj bude v téměř každé jeho části nový. Stroj dostal nový delší a nižší podvozek se sklopenou přední částí. Posádka byla zredukována na 4 členy díky absencí člena obsluhy kulometu v podvozku.

M48A1

Prototyp byl představen 2. dubna 1953 a byla schválena výroba kolem 12 000 kusů. Vývoj časem přinesl některá vylepšení. Benzínové verze strojů M48A1 a A2 trápily problémy s motorem, které byly vyřešeny příchodem verze A3 osazené naftovým motorem. Dlouho poté, co byla ukončena produkce byla verze A5 přezbrojena na nový kanón ráže 105 mm. Stroj se dočkal i dalších vylepšení, aby se vyrovnal standardům stroje M60. 

Porovnání designů jednotlivých verzí

M48 Patton byl mnohokrát upravován a přestavován různými státy, díky čemuž vzniklo mnoho verzí tohoto stroje. Jednou z nich je M48A5 AVLB (Armoured vehicle-launched bridge), což byla v podstatě ženijní vozidla schopná vytvořit až 18 metrů dlouhý most přes neprostupný terén. 

M48A5 AVLB

M48 Patton se v různých modifikacích účastnil mnoha bojů a válek. Bojoval např. ve Vietnamské válce, Irácko-íránském konfliktu, Turecké invaze na Kypr, občanské války v Libanonu atd. Dále sloužil např. v Pákistánské, Izraelské, Německé nebo Jordánské armádě. V armádách mnoha zemí slouží stroj M48 Patton dodnes. 

Plamenometná verze nazývaná M67 "Zippo"

Ve hře


Stejně jako jeho předchůdci M26 Pershing a M46 Patton i tento stroj oplývá vysokým DPM, výborným chováním kanónu a možností hraní v hulldown pozicích díky slušné ochraně věže.

Výzbroj

Kanón ráže 105 mm má základní munici typu APCR s vysokou úsťovou rychlostí, průbojností 268 mm a 390 alfa poškození, dále je zde HEAT munice s 330 mm průbojností a HE s 53 mm průbojností a 480 alfa poškození. Psaná přesnost 0,35 v základu je nesmysl, kanón je opravdu mnohem přesnější. Čas zaměření 1,82 s je také velice dobrý.


Deprese kanónu činí -9° a elevace +19°. Základní DPM stroje je 2922 a stroj si s sebou veze 57 kus