Aktualizováno: 19. 11. 2020
Posledním strojem druhé linie britských stíhačů tanků je FV4005. Jako jeho předchůdci neoplývá téměř žádným pancéřováním. Nejsilnější stránkou tohoto stroje je houfnice ráže 183 mm stejně jako u FV215b (183).
Díky jeho vzhledu a kanónu bývá přezdíván Death Star II nebo Shitburn.

Něco málo z historie
Na začátku 50. let viděly západní státy hrozbu v podobě nových sovětských strojů a jejich množství. Ve snaze vyrobit konkurence schopný stroj se britští konstruktéři pokoušeli umístit houfnici L4 ráže 183 mm na podvozek FV200 pod názvem FV215 project.
Tento projekt byl ovšem po čase zrušen viz. článek FV215b (183). Konstruktéři se tedy znovu pokusili umístit houfnici L4 tentokrát na podvozek tanku Centurion. Použitý podvozek byl konkrétně z Centuriona Mk. III.
Věž byla sestrojena tak, aby kroužek věže odpovídal původním věžím Centuriona. Obrovský zpětný ráz zapříčinil namontování zadní radlice, která kompenzovala zpětný ráz při výstřelu.
Byl namontován i zámek kanónu. Kanón jako takový produkoval velké množství spalin a kouře, proto byl na hlaveň namontován odsávač kouře, což byla v té době novinka.
První prototyp nesl název FV4005 Stage I a byl to v podstatě samotný nosič zbraně s vybavením a bez pancéřové ochrany věže, který sloužil k testování. Bylo zde umístěno pomocné nabíjecí zařízení, které mělo ulehčit manipulaci s granátem vážícím 104,8kg, nejednalo se však o automatický nabiják. Rychlost střelby 6 ran za minutu byla stejná iluze jako u projektu FV215.
FV4005 Stage II byla finální verze projektu. Bylo sestrojeno roku 1955. Otevřený a nechráněný prostor posádky a závěru kanónu (vnitřek věže) byl obklopen pancéřováním o tloušťce 14 mm ve tvaru krabice a byl vyjmut pomocný nabíjecí mechanismus. Věž byla přibližně 2 metry vysoká a teoreticky otočná o 360°, ale pohyb věže a děla nebyl doporučován na nezpevněném povrchu a střelba byla možná pouze do 90° natočení věže v obou směrech.

Pancéřování věže bylo průstřelné i velkorážným kulometem, ale bylo záměrně tenké. Tank byl plánován pro střelbu na dlouhou vzdálenost a rychlé přesuny. FV4005 bylo schopno vést 12 kusů munice a 5 členů posádky.
Leden 1957 znamenal konec pro stroje osazené 183 mm L4 houfnicemi. Byl dáván přednost vývoji naváděných raket typu Malkara a Orange William stejně jako u projektu FV215. Jako jedno z mála vozidel tohoto typu bylo zachováno.

Stojí jako památka před tankovým muzeem v Bovingtonu, přičemž věž i kanón jsou originální, byl pouze vyměněn podvozek za Centurion Mk. VIII. To znamená, že tento podvozek postrádá radlici kompenzující zpětný ráz a zámek kanónu.
Ve hře
FV4005 se se svým ,,posláním’’ ve hře téměř neliší od svého kolegy FV215b (183). Oba stroje spojuje jejich extrémně silné dělo, slabé pancéřování a ne zrovna dobrá mobilita.
Výzbroj
Polní houfnice ráže 183 mm je opravdový masakr. Základní AP disponuje průbojností 310 mm a 1150 alfa poškození, lepší HESH 230 mm průbojností a 1750 alfa poškození a poslední HE 92 mm průbojností a 1750 alfa poškození. Před nerfem vlastností tohoto stroje byl kanón mnohem účinnější, než ten na FV215b (183).
V současné době je přesnost 0,4 a čas zaměření 3,55 s v základu opravdu hrozný. Výseč kanónu činí 90° na každou stranu, deprese -10° a elevace pouhých +8°. Takto nízkou hodnotu elevace pocítíte zejména při hraní v kopcovitém terénu. 20 ks munice postačuje už tak nízkému DPM 2399.
Pancéřování
Pancéřování tu prakticky neexistuje. Podvozek z Centuriona by snad mohl něco odrazit v sidescrapu, ale to je spíše náhoda.
Navíc obří nechráněná věž je snadným cílem pro nepřátelské dělostřelectvo nebo jiné tanky vyzbrojené houfnicemi pálící HE munici.
Mobilita
Mobilita je v současné době také velice slabou stránkou FV4005 Stage II. Dříve mrštný stíhač tanků je dnes opravdu nemotorný. Motor o výkonu 950 koní dokáže stroj vyhnat na maximální rychlost pouhých 32 km/h a 8 km/h na zpátečku.
Vybavení
FV4005 Stage II bych vybavil Vylepšenou ventilací, Hydraulickým nabijákem a Vylepšeným pohonem děla. Ten se dá vyměnit za Optiku nebo Binokulární dalekohled, ale při tak špatném chování kanónu bych to nedoporučoval.

Posádka
Na posádce bych vycvičil schopnosti Šestý smysl, Bratři ve zbrani, Hašení, Opravy, Ostříží zrak, Prostorovou představivost, Všeuměla, Bezpečné ukládání a Preventivní údržbu.
Doplňky
I přes šanci na zápal 20 % a občasné hoření bych doporučil umístit jídlo v kombinaci s hašením za bony. Tím bude podpořeno špatné chování kanónu i základní dohled 390 m.


Závěr
FV4005 Stage II je stále zábavný stroj. Stejně jako FV215b (183) má ve hře jediný cíl a to způsobovat masivní poškození na jeden výstřel. S absencí byť jen minimálního pancéřování je pro vás městských boj poměrně složitý, tzn. téměř vždy dostanete ránu za každý výjezd nebo chybu.
Kanón se vyplácí nechat plně doměřit. Při ceně 8 000 kreditů za lepší granát pocítíte každou promarněnou příležitost.
Zdroje:
http://www.tanks-encyclopedia.com/coldwar/UK/fv4005-stage-i-ii