top of page

Centurion Action X

Aktualizováno: 19. 11. 2020

Centurion Action X zakončuje linii britských středních tanků vyznačujících se velice přesnými kanóny. Kombinace výborné mobility, kanónu i pancéřování věže z něj dělá nebezpečného protivníka.

Centurion osazený věží Action X

Něco málo z historie


Návrh věže Action X se objevil v roce 1955 jako součást vývoje tanků řady Centurion. Hlavní rozdíl mezi konstrukcí předchozích věží a věží Action X je absence mantletu kanónu, který u předchozích verzí zabíral velkou část z čela věže.


Díky tomuto řešení mohla být věž konstruovaná s mnohem většími úhly na čelu, čímž se dosáhlo lepší pancéřové ochrany.

Věž Action X

Věž byla konstruovaná tak, aby mohla být osazena 105 mm kanónem L7. Celkem byly vyrobeny dvě věže, přičemž jedna byla namontována na podvozek tanku Centurion Mk.7 a podrobena testování. Bohužel se nezachovala.


Druhá věž prošla testovací střelbou, během které neutrpěla velké poškození a je k vidění v tankovém muzeu v Bovingtonu. V dalším vývoji se nepokračovalo, nicméně konstrukce věže byla mírně přepracována a užita na stroji FV4202.


Ve hře


Centurion Action X je tank jako stvořený pro hraní v hulldown pozicích díky své poměrně slušné věži a přesnému kanónu.


Výzbroj

Kanón ráže 105 mm se vyznačuje skvělou přesností 0,31 a poměrně dlouhým časem zaměření 2,01 s v základu. Avšak k dosažení požadované přesnosti je nutné kanón opravdu nechat plně doměřit, jinak dokáže být až neuvěřitelně nepřesný. Základní rychlé APCR disponuje průbojností 268 mm a 390 alfa poškození, lepší HEAT 330 mm průbojností a speciální HESH 105 mm průbojností a 480 alfa poškození.


Deprese kanónu činí - 10° a elevace +20°. Stroj si s sebou veze 68 kusů munice, což bohatě stačí i na vysoké základní DPM 2838.


Pancéřování

Pancéřování podvozku není nijak oslnivé, téměř každá rána do podvozku vás probije a často se stává, že i s municí. Úhlování je možné, ale s nutnou dávkou opatrnosti.


Pancéřování věže je na druhou stranu velice dobré. Pokud se v hulldown pozici lehce pohybujete, tak je velitelská kopule opravdu těžko zasažitelná. Slabší místo se nachází pouze v prostoru kolem kanónu, který je průstřelný lepší municí.


Mobilita

Díky motoru o výkonu 1 040 koní je Centurion Action X velice mobilní. Maximální rychlost vpřed činí až 53 km/h a 20 km/h na zpátečku.


Vybavení

Tento stroj bych vybavil Vylepšenou ventilací, Hydraulickým nabijákem a Vertikální stabilizátorem. Ten je možné vyměnit za Optiku, avšak s dlouhým časem zaměření a výborným dohledem bych Vertikální stabilizátor ponechal.

Centurion Action X v mé konfiguraci

Posádka

Na posádce bych vycvičil schopnosti Šestý smysl, Bratři ve zbrani, Opravy, Maskování, Bezpečné ukládání, Prostorová představivost, Ostříží zrak a Preventivní údržba.


Doplňky

Šance na zápal je sice 20 %, avšak stroj jako takový moc nehoří. Jídlo v kombinaci s hašením za bony by nemělo dělat problémy, navíc tím bude podpořen základní dohled skvělých 410 m.

Porovnání Centurion Action X pouze se 100% posádkou napravo a v mé konfiguraci nalevo
Porovnání Centurion Action X pouze se 100% posádkou napravo a v mé konfiguraci nalevo

Závěr


Když opomeneme téměř neexistující pancéřovaní podvozku spojené s častou municí, tak zde máme stroj předurčený jak k boji na blízko v hulldown pozicích, tak ke střelbě na velkou vzdálenost díky přesnému kanónu a velkému počtu kusů munice.


Dobrá mobilita a dohled navíc umožňují rychlé přesuny na velké vzdálenosti a s možností spotování pro spojenecká vozidla.Zdroje:

http://tankarchives.blogspot.com/2016/02/centurions-younger-brother.html

http://ritastatusreport.blogspot.com/2015/07/real-life-action-x.html

https://tanks.gg/tank/centurion-ax/model

https://1url.cz/8MNiP

https://1url.cz/6MNic

370 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

E-100

VK 72.01 (K)

Pz.Kpfw.VII

bottom of page