top of page

Bat.-Châtillon 25 t

Aktualizováno: 19. 11. 2020

Druhý X tier stroj zakončující zásobníkovou linii francouzských lehkých tanků je B-C 25 t. Kombinace zásobníku, výborné mobility a kontroverzního chování kanónu dělají z B-C 25 t jeden z nejnebezpečnějších přepadových tanků.

Zrestaurovaný B-C 25 t

Něco málo z historie


Střední tank Batignolles-Châtillon 25T o váze 25 tun byl téměř dvakrát těžší, než jeho menší bratr AMX 13. Podobně jako AMX 13 byl i Bat Chat, jak byl stroj přezdíván osazen oscilační věží, avšak namísto použití 75 mm kanónu byl rovnou použit kanón ráže 90 mm podobný tomu na ARL 44. 


Čelní pancéřování bylo tvořeno pancéřovými deskami o různé tloušťce, přičemž nejsilnější čelní plát dosahoval tloušťky až 50 mm a byl sklopený pod velkým úhlem. Boční a zadní části pancéřování byly 20-25 mm silné. 


Pozice řidiče se nacházela v levé části stroje, kde se také nacházela pozice radisty. Střelec a velitel sloužili ve věži. 

B-C 25 t

Díky poměrně lehkému pancéřování byl tank vysoce mobilní, přičemž o pohon se staral motor o výkonu 500 koní. Maximální rychlost činila až 65 km/h. Tento výkon byl na zem přenášen přes přední rozvodová kola. Dále byl podvozek vybaven dvěma volnoběžnými koly, šesti pojezdovými koly a třemi nosnými kladkami na každé straně. Pérování zde zajišťovalo hydraulické odpružení. 


Bat Chat byl jednorázový experiment, kdy ani nedosahoval hmotnosti jako skutečný střední tank AMX 30 a ani nebyl tak hbitý jako AMX 13. Byl to jakýsi pokus o sestrojení ,,prostřední” verze mezi AMX 30 a AMX 13. 


V roce 1954 byly v Batignolles-Châtillon vyrobeny a testovány celkem dva prototypy. I přes některé nové poznatky, které byly využity při zdokonalování AMX 30 se Bat Chat nedočkal sériové výroby kvůli řadě problémů zejména s hydraulickým odpružením, oscilační věží a nutností stálé údržby podvozku.


Po ukončení projektu byl jediný zbývající prototyp poslán do muzea Saumur. Exemplář byl však vystaven venku, kde byl i přes omezený přístup často fotografován. 


Deset let zanedbávání a vystavování přírodním živlům se na Bat Chatovi podepsalo a jeho technický stav se začal rychle zhoršovat.

Zchátralý vrak B-C 25 t

To vzbudilo velký rozruch zejména mezi Vámi, hráči WoT, díky čemuž bylo oznámeno, že Bat Chat bude v roce 2016 po vybraní peněz opraven. 

V současnosti je vozidlo k vystaveno v kryté oblasti spolu s prototypy AMX 13 a ELC AMX. 

Zrestaurovaný B-C 25 t spolu s AMX 13 a ELC AMX

Ve hře


B-C 25 t je jedním z nejstarších zásobníkových ,,středních“ tanků. Velmi dobrá mobilita, slušné maskování a velký zásobník jsou klíčové vlastnosti, díky kterým byl až do příchodu X tier lehkých tanků hojně využíván v klanových válkách jako spoter/dmg dealer. 


Výzbroj

Možná bude spousta lidí nesouhlasit, ale B-C 25 t nepatří ke strojům vybaveným přesným kanónem. Papírová přesnost 0,36 sice často odpovídá realitě a kanón dokáže být poměrně přesný, ale typická francouzská náladovost kanónů je zde vedena téměř do extrému.


Základní APCR dokáže prorazit 259 mm silné pancéřování s 390 alfa poškozením, lepší HEAT až 330 mm pancéřování a HE 53 mm pancéřování s 480 alfa poškozením. Zásobník obsahuje 5 ran s časem mezi jednotlivými ranami dlouhých 2,73 s. Díky tomu je velice dlouhý čas zaměření 2,59 s v základu ,,dostatečný“. Celkový čas přebití zásobníku činí 39,16 s v základu.

 

Deprese kanónu činí -6° a elevace +11°. I když základní DPM 2337 je hodně podprůměrné, 30 ks munice jednoduše nestačí.  Kvůli tomu nastává problém s volbou munice, který většina hráčů řeší použitím pouze jednoho zásobníku lepší munice. 


Pancéřování

I když se to může zdát šílené, tak o B-C 25 t se delší dobu mluví jako o nejopancéřovanějším stroji ve WoT. Na první pohled slabá konstrukce skrývá poměrně ,,silné“ čelní pancéřování, které je sklopené po extrémním úhlem. Přičtěme poměrně široké pásy a máme spousty neprobitých střel na světě podobně jako u Ebra. 


Mobilita

Mobilita je u B-C 25 t na vysoké úrovni právě díky nízké hmotnosti pancéřování. Motor o výkonu 720 koní dokáže B-C 25 t vyhnat až na maximální rychlost 65 km/h vpřed a 23 km/h na zpátečku. 


Vybavení

B-C 25 t bych vybavil Vylepšenou ventilací, Vertikálním stabilizátorem a Optikou.

Má konfigurace B-C 25 t

Posádka

Na posádce bych vycvičil schopnosti Šestý smysl, Bratři ve zbrani, Maskování, Opravy, Ostříží zrak, Prostorová představivost, Preventivní údržba, Jemné míření a Klidná jízda. 


Doplňky

Šance na zápal pouhých 10 % vám umožňuje použití jídla v kombinaci s hašením za bony bez větších problémů. Přesto je B-C 25 t náchylnější k zápalům díky umístění motoru vpředu. Jídlo navíc podpoří základní dohled 400 m. 

Porovnání B-C 25 t pouze se 100% posádkou napravo a v mé konfiguraci nalevo
Porovnání B-C 25 t pouze se 100% posádkou napravo a v mé konfiguraci nalevo

Závěr


I když dnes nestojí klanové bitvy na B-C 25 t jako na spoterovi, stále je využíván pro svůj velký zásobník, výbornou mobilitu a maskování jako přepadový tank a DMG dealer.

Palba na větší vzdálenosti není moc efektivní díky extrémně nákladovému kanónu. Celkově se tak jedná o zábavný stroj na hraní.


Zdroje:

http://www.tanks-encyclopedia.com/prototypes/batignolles-chatillon-char-25t/

https://1url.cz/pMYRC

https://1url.cz/LMYRZ

https://1url.cz/PMYRU

https://1url.cz/OMYRf

535 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Grille 15

Objekt 277

ST-II

bottom of page